Meble tapicerowane to niezawodny sposób na to, aby nadać wnętrzom przytulności. Są nie tylko efektowne, ale i niesłychanie wygodne. Aby jak najdłużej zachowały swoje walory, należy je regularnie odkurzać, a raz na jakiś czas należy je gruntownie wyczyścić. Zadania tego można się podjąć samodzielnie (należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj tapicerki i dobrać do niej odpowiednie preparaty oraz technikę czyszczenia lub zlecić profesjonalistom. Firmy świadczące takie usługi można namierzyć w Internecie, wpisując frazę np.

pranie tapicerki kraków (oczywiście miasto należy podmienić w zależności od lokalizacji)

Pranie mebli tapicerowanych to sposób na pozbycie się nie tylko plam, ale i alergenów

Czyszczenie mebli tapicerowanych - najważniejsze informacje

O czyszczeniu tapicerki sofy czy fotela, warto pomyśleć również wtedy gdy pozornie pozbawiona jest zabrudzeń. W głębi tkaniny mogą bowiem gromadzić się rozmaite zabrudzenia, które stanowią pożywkę dla roztoczy i różnego rodzaju bakterii. Jeżeli w domu mieszkają alergicy, tym bardziej czyszczenie tapicerki powinno się odbywać regularnie.

Należy również mieć na uwadze fakt, że tego typu meble zbierają i kumulują w sobie zapachy niczym gąbka, więc niechciane wonie np. smaru, papierosów czy smażonych potraw mogą się na nich utrzymywać nawet latami. Zlecenie czyszczenia mebla firmie wyszukanej po haśle „pranie tapicerki kraków”, to sposób nie tylko na wywabienie plam, ale i pozbycie się alergenów oraz nagromadzonych zapachów. 

Środki czyszczące i sposób czyszczenia należy dobrać do rodzaju obicia

Do różnych materiałów obiciowych stosuje się inny rodzaj czyszczenia. Dla przykładu, innej pielęgnacji będzie wymagać sofa obita skórą naturalną, a innej mebel obity miękkim materiałem przypominającym w dotyku plusz. Należy więc odpowiednio dobrać preparat i technikę czyszczenia, aby uzyskać jak najlepsze efekty, nie szkodząc przy tym meblowi. Niestety, przypadki gdy ktoś, chcąc usunąć plamę, doprowadził do powstania zacieków, uszkodzenia struktury materiału, jego wytarcia czy nawet pęknięcia są dosyć częste, dlatego lepszym rozwiązaniem jest powierzenie sprawy fachowcom. Profesjonaliści dysponują obszerną wiedzą materiałową, posiadają nowoczesny sprzęt, dzięki któremu są w stanie wyczyścić mebel o wiele skuteczniej niż w domowych warunkach, przy pomocy ścierki i szczoteczki, oraz posługują się specjalistycznymi preparatami. 

Dobrą wiadomością jest to, że wiele takich firm realizuje usługi prania tapicerek z dojazdem do klienta. Można więc ze spokojem pożegnać wizję poszukiwania transportu dla przepastnego, bardzo ciężkiego narożnika. 

Poplamienie tapicerki — warto działać szybko

Podobnie jak w przypadku zabrudzeń odzieży wstępne zapranie, może dać wiele. Jeżeli zależy nam na meblu, nie wolno dać plamie czasu na utrwalenie się. Jeżeli dzieciaki upuściły na fotel coś tłustego, np. frytki, można skorzystać ze sprawdzonego, domowego sposobu i posypać plamę mąką ziemniaczaną, pozostawić na kilkanaście minut, a następnie delikatnie zmieść. Dlaczego? Skrobia dzięki swoim właściwościom fantastycznie „wyciąga” tłuszcz z materiału.