Wśród wielu ważnych wartości w życiu człowieka znajduje się szacunek – zarówno do siebie jak i do wszystkich ludzi. Jak się okazuje, społeczeństwo ma największy problem z pierwszym aspektem. Dlaczego? Przecież każdy powinien czuć się ze sobą dobrze, akceptować dobre i złe cechy. Jednak w praktyce nie jest to wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Balans między dobrymi, a złymi cechami charakteru

Postrzeganie samego siebie

Często brak szacunku do siebie samego przekłada się na relacje z innymi ludźmi. Wszystko zaczyna się w momencie, gdy skupiamy się wyłącznie na swoich gorszych cechach charakteru. To błędne myślenie. Złość kierowana na siebie z czasem niszczy psychikę, mogą pojawić się myśli samobójcze, samookaleczanie. W pierwszej kolejności należałoby zwrócić uwagę na to, że ludzka psychika jest pewnego rodzaju puzzlami. Składa się bowiem z kilku, odrębnych elementów. Dopiero złożenie ich w całość pozwala na dostrzeganie, że najważniejsza jest ich spójność. Jednak każda część, choć unikalna, połączona tworzy coś na kształt rodziny. Wszyscy jej członkowie również się uzupełniają.

Walczące ze sobą sprzeczności

Całkowicie normalne jest posiadanie lepszych i gorszych cech. W tym aspekcie mogą pojawiać się różne sprzeczności, lecz konieczne jest odnalezienie tak zwanego złotego środka. Wewnętrzny konflikt nie jest niczym złym, pod warunkiem, że nie wywołuje destrukcji. Jedynym przepisem na złagodzenie skutków obecnych sprzeczności jest próba akceptacji swoich niedoskonałości. Czasami wystarczy zastanowić się, czy te dobre cechy nie są ważniejsze od złych. Zbyt surowa ocena samego siebie nie prowadzi do niczego dobrego. Swoje frustracje przelewa się wtedy często na przyjaciół, członków rodziny. Nad gorszymi cechami charakteru zawsze można popracować, wzmacniając przy tym te dobre. Przykładowo, czy wewnętrzny leń powinien zyskiwać przewagę nad pracowitą częścią osobowości? Zdecydowanie nie, ponieważ podejmując jakiekolwiek działanie osłabiamy ten gorszy aspekt. Bilans ostatecznie wychodzi na plus i te właśnie należy dostrzegać i pielęgnować.