Podstawą wyposażenia każdego wędkarza jest oczywiście wędka. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wybór odpowiedniej wędki wcale nie jest prosty. Ich rodzajów jest naprawdę wiele, natomiast każdy powinien dopasować model do swoich potrzeb. Jakie czynniki należy brać pod uwagę? Jakie znamy najpopularniejsze typy wędek? Jak wybrać tę właściwą?
Najpopularniejsze rodzaje wędek
Sprzęt wędkarski jest bardzo zróżnicowany, przez co każdy powinien dobierać go indywidualnie. Warto przedstawić najpopularniejsze wędki, przeznaczone dla profesjonalistów, jak i dla amatorów. Za najpopularniejsze należy dziś z pewnością uznać baty. Są to wędki bardzo uniwersalne, ale też różnorodne. Poleca się je amatorom, którzy dopiero rozpoczynają wędkowanie, jednak nie brakuje też profesjonalnych modeli batów. Wykorzystuje się je do połowu metodą spławikową, choć niektóre z wędek należących do tej kategorii sprawdzają się również w innych technikach połowu. Długość bata to zazwyczaj kilka metrów, choć zdarzają się wędki krótkie na zaledwie 2 metry, jak i długie na 15 metrów.
Amatorzy, którzy nie mają doświadczenia, w zasadzie zawsze powinni wybrać dopasowany do siebie bat. Profesjonaliści natomiast mają o wiele większy wybór. Wielu z nich decyduje się na tzw. tyczki. Są to wędki przeznaczone do łowienia ryb spokojnych, niedrapieżnych. Długość tyczki to najczęściej około 4 metrów. Często wybierane są również wędki spinningowe, które jak sama nazwa wskazuje, służą do łowienia popularną metodą spinningową. Ich cechą charakterystyczną jest niewielka długość, najczęściej wynosząca niewiele ponad 2 metry. Te wytrzymałe wędki doskonale sprawdzają się w połowie agresywnych ryb drapieżnych. Niestety, sprzęt wędkarski tego typu jest dosyć trudny w obsłudze, stąd też korzystają z niego jedynie doświadczeni wędkarze.
Dostosowanie wędki do potrzeb
Warunkiem koniecznym skutecznych połowów jest dostosowanie wędki do własnych potrzeb. Pierwsza sprawa to dopasowanie sprzętu wędkarskie do techniki połowów. Jak już wspomniano, baty najczęściej służą do połowu spławikowego, podobne przeznaczenie mają tyczki. Jeżeli jako metodę wędkowania wybrano spinning, należy zabrać ze sobą wędkę spinningową. Ponadto, trzeba również wziąć pod uwagę parametry wędki, aby mieć pewność, że będzie się w stanie swobodnie nią posługiwać.
Niezwykle istotna jest z pewnością waga wędki, gdyż jeśli jest ona zbyt duża, mogą pojawić się problemy z utrzymaniem sprzętu. Ponadto, należy też wziąć pod uwagę obciążenie, czyli inaczej ciężar wyrzutu. Wskaźnik ten określa poziom trudności zarzucenia wędki. Natomiast jeśli chodzi o akcję, jest to parametr określający zachowanie wędki po zarzuceniu. Akcja może być szybka lub wolna. W pierwszym przypadku zarzucenie jest sprawne i trwa krótko, natomiast przy wolnej akcji może dojść do odkształcenia wędki. Parametry wędki należy dopasować do własnych cech fizycznych oraz doświadczenia w obsłudze sprzętu wędkarskiego oraz w wędkarstwie ogółem.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Bolw oferującym sprzęt wędkarski