Każdy posiada tą świadomość, iż powinno się w życiu nieustanne dbać o swój rozwój osobisty. Niestety łatwiej powiedzieć, aniżeli zrobić, ponieważ wielu z nas nie ma pojęcia jak zadziałać w tej kwestii. W księgarniach czy sklepach aż roi się od tego typu pozycji, jednak po zajrzeniu do ich środka praktycznych wskazówek nie znajdziemy. Co zatem można realnie zrobić, by wpłynąć skutecznie na swój „rozwój osobisty”? Oto kilka praktycznych porad.

Skup się na konkretnych umiejętnościach

Często poradniki czy spotkania dotyczące rozwoju osobistego mają niewiele wspólnego z praktycznymi poradami, które można zastosować w domu. Zwykle opierają się głównych frazesach, które w zasadzie nic nowego i odkrywczego nam nie mówią. Najlepiej wybierać te poradniki czy szkolenia, które uczą konkretnych umiejętności. Szkoda własnego czasu i pieniędzy na rzeczy mało wartościowe. Czasem blokadą do własnego rozwoju mogą być różne problemy o podłożu emocjonalnym. Warto wówczas rozważyć rozmowę u psychologa czy też psychoterapeuty, który pomoże nam się z nimi uporać i otworzyć w nas tą gotowość na rozwój.

Systematycznie podnoś sobie poprzeczkę

Wykonywanie jednej i tej samej czynności szybko sprawi, że nasze życie zacznie nas nużyć i to czym się zajmujemy nie będzie przynosić nam satysfakcji. Warto więc podnosić sobie w życiu poprzeczkę. Małymi krokami do przodu, jednak podnoszenie sobie własnych granic z pewnością wpłynie na poczucie własnej wartości. Nie należy uciekać od próbowania nowych rzeczy, oczywiście wszystko musi być wykonywane w zgodzie z samym sobą, nic na siłę. Osadzenie siebie w sztywnych schematach skutkować może ominięciem wielu ciekawych i inspirujących sytuacji w życiu.

Jak dbać o rozwój osobisty?

Poszerzaj swoje kompetencje

Rozwój osobisty polega również na rozwijaniu własnych kompetencji czy umiejętności. Świetne ku temu okazują się być różnego rodzaju studia takie jak np. HR studia podyplomowe czy szkolenia utrwalające i pogłębiające naszą dotychczasową wiedzę. Większe kompetencje nie tylko sprawiają, że bardziej wierzymy we własne możliwości, ale także wiążą się z większą motywacją do podejmowania różnych wyzwań zarówno zawodowych, jak i tych z poza tego obszaru. W czasach pandemii ogromnym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju szkolenia online oraz webinary. Dzięki temu siedząc w domu aktywnie można zadbać o swój własny rozwój.

Rozwijaj własne zainteresowania

Warto znaleźć dla siebie pasję bądź aktywność, która będzie źródłem wielu przyjemności. Najlepiej poświęcać jej czas systematycznie, np. raz w tygodniu. Dla jednej osoby będzie to taniec, dla innej malarstwo, a dla jeszcze innej wspinaczka górska. Często też własna pasja może stać się okazją do zarabiania pieniędzy. Przykładowo zamiłowanie do wizażu może skutkować wykonywaniem płatnych makijaży okolicznościowych. Człowiek, posiadający własną pasję umie się produktywnie zregenerować i oderwać od codziennych trosk czy obowiązków. Wpłynie to korzystnie na codzienne życie i zajęcia wykonywane w trakcie dnia podejmowane będą z większą energią i produktywnością.