Świat projektowania cyfrowego rozwija się wraz ze stale rosnącymi potrzebami technologii. Z dnia na dzień pojawia się coraz więcej programów do modelowania 3D. Zawierają różne funkcje i zaawansowane narzędzia. Jeśli jesteś nowicjuszem i dopiero szukasz odpowiedniego programu, możesz poczuć niezły zawrót głowy. Wybór jest ogromny. Poszukaj oprogramowania, które spełni Twoje potrzeby i oczekiwania. Wtedy będziesz zadowolony z wyboru.

Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę?

Na rynku znajdziesz oprogramowania do modelowania 3D skierowane do różnych dziedzin działalności. Na przykład istnieje program dedykowany do projektowania mechanicznego, projektowania technicznego, inżynierii lądowej. Znajdziesz też specjalne oprogramowanie do projektowania produktowego, przemysłowego lub graficznego. 

Przede wszystkim dostosuj program do konkretnego projektu. Każda branża ma inne potrzeby. Na przykład projektując biżuterię, potrzebujesz innych narzędzi niż do tworzenia modeli samolotów.

Zawsze bierz pod uwagę potrzeby technologii, dla której potrzebujesz. Następnie pomyśl, jakim budżetem dysponujesz. Wybierz oprogramowanie zgodne z używanym systemem operacyjnym. Nie każdy program obsługiwany jest jednocześnie przez Windows, Linux i Mac. Na koniec dopasuj oprogramowanie do wieku i poziomu wiedzy. 

Jak wybrać oprogramowanie do modelowania 3D?

Oprogramowanie 3ds Max

Nowoczesne popularne ostatnio szkolenia game dev kładą duży nacisk na naukę 3ds Max. To profesjonalna aplikacja do modelowania, animacji i renderowania 3D. Wykorzystywana jest przez twórców animacji 3D, modeli, gier interaktywnych i efektów wizualnych dla branży rozrywkowej. 

Daje dużą swobodę w projektowaniu kształtów. Pozwala ożywić postacie za pomocą specjalnej funkcji zwanej kinematyką odwrotną. Łączy ze sobą różne elementy postaci. Oprogramowanie jest wszechstronne i uniwersalne. Cieszy się dużą popularnością w różnych branżach. Jeśli jesteś początkujący, zrozumienie zasad programu może sprawić nie lada kłopot. Jednak wysiłek się opłaca. Istnieje duże zapotrzebowanie na tego typu specjalistów.

Jak wybrać oprogramowanie do modelowania 3D?

Popularne alternatywy

Morphi została opracowana przez nowojorski startup. To aplikacja 3D zaprojektowana specjalnie na tablety. Pozwala w prosty sposób tworzyć wysokiej jakości modele 3D. Oferuje bogatą biblioteką z wieloma modelami dekoracyjnymi i funkcjonalnymi. Chociaż sama aplikacja jest bezpłatna, będziesz musiał zapłacić, aby otworzyć określone modele 3D i narzędzia aplikacji. 

Leopoly to programowanie oparte na chmurze. Zostało opracowane przez węgierski startup LeoPoly. Jest prosty w użyciu. Oferuje bogatą bibliotekę dostępnych obiektów. Można je dostosować m.in pod względem koloru. Użytkownik może również wybrać model z galerii plików utworzonych przez inne osoby. 

Sketchup Make (wcześniej znany jako SketchUp) został zaprojektowany w 2000 roku przez LastSoftware. Obecnie należy do Trimble Navigation LLC. Jest bezpłatny i oferuje proste narzędzia dla twórców, architektów, projektantów, inżynierów i konstruktorów. Jest wszechstronny, uniwersalny, użyteczny i funkcjonalny.