Kraków słynie z unikatowych na skalę światową zabytków. To jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce przez turystów z kraju i zagranicy. Zabytki Krakowa zachwycają: Rynek Główny, Wawel, Barbakan, Smocza Jama, Kazimierz – dzielnica żydowska o niepowtarzalnym uroku, a do tego niezwykła historia i ludzie, którzy na przestrzeni wieków tworzyli legendę tego miasta. W przerwie między zwiedzaniem warto odczuć, że Kraków słynie z ciekawej małopolskiej kuchni, na którą wpływały smaki z czterech stron świata.

Trzy kopce  

Amatorzy dłuższych wędrówek po Krakowie wspinają się na Kopiec Krakusa, Kościuszki lub Piłsudskiego. Skąd aż tyle tego typu budowli w jednym mieście? Z każdym wiąże się inna, ale jakże fascynująca historia! Kopiec Krakusa w Podgórzu to najstarsza budowla w mieście posadowiona na wapiennym wzniesieniu Krzemionek na prawym brzegu Wisły. Wysoki na 16 metrów i szeroki na 60 metrów Kopiec Krakusa kryje w sobie wielką tajemnicę. Badacze historii i przewodnicy, którzy znają wszystkie zabytki Krakowa od podszewki, w tym przypadku niczego nie wiedzą na pewno.

Kopiec Kościuszki powstał ku czci bojowników o niepodległość Polski i USA. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni to popularny cel spacerów i znakomity punkt widokowy. Przy dobrej pogodzie z wierzchołka widać Tatry, odległe o 100 km! Bryła kopca przypomina ścięty, stromy stożek, który liczy 34 m wysokości i 80 m średnicy. Doskonałą widoczność zapewnia lokalizacja szczytu 134 m nad poziomem Wisły.

Kopiec Piłsudskiego najtrudniej zdobyć, bo to najmniej przystępny z kopców, położony na wysokim wzgórzu Sowiniec. Sam kopiec ma tylko 35 m wysokości, ale jego wierzchołek sięga 383. m n. p. m. To najwyżej położony z krakowskiej trójcy kopców. Otacza go bardzo przyjemny Lasek Wolski – znakomite miejsce na rekreację w rodzinnym gronie.

Co zwiedzić w Krakowie i gdzie zajrzeć w poszukiwaniu ciekawych historii?

Zabytki Krakowa, które znajdują się blisko Rynku Głównego

Większość turystów nie oddala się tak bardzo od Rynku Głównego, by spacerować po Lasku Wolskim, który znajduje się około 6,5 km od centrum miasta. Nic w tym dziwnego, bo właśnie dookoła Sukiennic i Kościoła Mariackiego usadowiło się najwięcej słynnych budowli, czyli zabytki Krakowa, które trzeba zobaczyć. Brama Floriańska, uliczki Starego Miasta, Wawel i Katedra na Wawelu, liczne kościoły i klasztory, a także pałace podkreślają bogatą historię miasta. Uczta dla miłośników poznawania dawnych dziejów!

Gdzie na obiad po zwiedzaniu Krakowa?

W przerwie na obiad, czy choćby w biegu trzeba spróbować lokalnych specjałów. Krakowskie obwarzanki są nie mniej słynne niż zabytki Krakowa. Oferują je uliczni sprzedawcy przy dworcach i uliczkach Starego Miasta, a w Muzeum Obwarzanka trwają pokazy wypieku na świeżo. Ucztę u Wierzynka opisał Jan Długosz; została zapamiętana z darów, które otrzymali uczestnicy. Turyści nie mogą liczyć, że wzbogacą się na zjedzeniu obiadu, a raczej, że zapłacą, jeśli skorzystają z restauracji przy rynku. Natomiast na Kazimierzu znajdziemy wiele smakowitych adresów, a ich menu przywołuje rozmaite kuchnie do spróbowania.