Wiele osób zastanawia się czy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej lepszym rozwiązaniem jest zakup nieruchomości na firmę czy zakup mieszkania na osobę prywatną z późniejsze włączeniem całości nieruchomości bądź wybranych lokali do majątku firmy. Co zatem warto wiedzieć na ten temat? Jaką decyzję lepiej podjąć?

Zakup nieruchomości na firmę – dlaczego warto zdecydować się właśnie na tego typu rozwiązanie?

Zgodnie z przepisami ustawy VAT nieruchomość uznawana jest za towar, dlatego też będą odnosiły się do niej przepisy o dostawie towarów. Jeżeli zdecydujemy się na zakup nieruchomości na firmę uzyskamy prawo do dokonania odliczenia podatku naliczonego. Będzie mogli, bowiem wówczas skorzystać z obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Do warunków koniecznych uzyskania takiego obniżenia zaliczamy wyłącznie dwa podstawowe wymogi. Po pierwsze osoba kupującą musi być podatnik VAT, po drugie zakup nieruchomości musi być związany z zamiarem wykonywania w niej działalności gospodarczej. Co ważne takiego zakupu można dokonać jeszcze nawet przed rejestracją, jako podatnik VAT, ale muszą wówczas istnieć przesłanki, iż zakupione mieszkanie będzie wykorzystywane do czynności, które będą opodatkowane.

Zakup mieszkania na firmę czy osobę prywatną?

Zakup nieruchomości na osobę prywatną, która w przyszłości planuje dodać lokal do majątku firmy.

Jeżeli zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie to w przyszłości utracimy prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu. W porównaniu z zakupem na firmę zakup prywatny jest, więc zdecydowanie mniej korzystną opcją. Jeżeli po zakupie mieszkania, jako osoba prywatna (bez faktury) będziemy korzystać z niego przez pewien czas w całości do celów prywatnych to wówczas nawet gdybyśmy chcieli przesunąć część pomieszczeń do majątku firmy, aby tym samym skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu to ciężko będzie nam udowodnić przed organem podatkowym, że od początku planowaliśmy nabycie mieszkania do wykonywania w nim czynności opodatkowanych. Lepiej, więc zdecydować się na zakup na firmę.