Dla wielu osób pierwsza wizyta u psychiatry wiąże się z dużym stresem i poczuciem niepewności. W dużej mierze dzieje się tak, ponieważ często boimy się tego, co jest dla nas nieznane, ale nie bez znaczenia okazuje się również fakt, że podczas wizyty w większości przypadków poruszamy trudne i bolesne kwestie. Warto jednak pamiętać o tym, że dobry psychiatra w Krakowie powinien wyróżniać się dużym doświadczeniem oraz umiejętnością rozmowy ze swoimi pacjentami. Dzięki temu nie trzeba obawiać się niezręcznej ciszy lub sytuacji, w której psychiatra zbagatelizuje nasze problemy lub lęki. Mimo to niekiedy można przygotować się na pierwszą wizytę u psychiatry i tym samym sprawić, by okazała się ona mniej stresująca.

Jak przygotować się na pierwszą wizytę u psychiatry?

Decydując się na wizytę u dobrego psychiatry w Krakowie, warto zwrócić uwagę na fakt, że z powodu stresu i różnego rodzaju lęków możemy zapomnieć o niektórych szczegółach, które chcielibyśmy poruszyć podczas spotkania lub które mogłyby mieć duży wpływ na postawienie diagnozy. Z tego też powodu dobrym pomysłem okazuje się spisanie wszystkich ważnych kwestii dotyczących naszego życia i zdrowia w notatniku albo w telefonie. Wówczas zyskujemy również możliwość łatwiejszego uporządkowania myśli, co nie tylko pozwala lepiej zrozumieć poszczególne sytuacje, ale także sprawia, że podczas samej rozmowy czujemy się pewniej, ponieważ wiemy, co powiedzieć. Oprócz tego warto zanotować informacje o ewentualnych trudnościach z zasypianiem, poczuciem ciągłego zmęczenia czy brakiem apetytu lub wręcz przeciwnie - ze wzmożonym apetytem.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?

Co więcej, w sytuacji, gdy wcześniej wykonywaliśmy ogólne kontrolne badania, ich wyniki również warto zabrać ze sobą na pierwszą wizytę. Warto przy tym pamiętać, że zarówno zdrowie psychiczne, jak i fizyczne są ze sobą ściśle powiązane, co sprawia, że niekiedy psychiatra może poprosić o wykonanie dodatkowych badań, na przykład w sytuacji, gdy planuje rozpoczęcie terapii farmakologicznej. Ponadto podczas pierwszej wizyty u psychiatry niezwykle ważna staje się przede wszystkim rozmowa, która pozwala ocenić stan psychiczny pacjenta. Taka rozmowa trwa zazwyczaj 40-60 minut i w przypadku dobrych psychiatrów przebiega w swobodny i niewymuszony sposób.

W jaki sposób umówić się na pierwszą wizytę u psychiatry?

Chcąc umówić się na pierwszą wizytę u takiej osoby jak dobry psychiatra kraków jest jednym z miejsc, w których można z łatwością znaleźć specjalistów z dużym doświadczeniem i wiedzą. Oprócz tego warto także wybrać psychiatrę, któremu zaufamy i przy którym poczujemy się swobodnie. Wówczas pomocne okazują się opinie wcześniejszych pacjentów, a także krótki opis danego psychiatry. Warto przy tym wspomnieć, że wielu psychiatrów przyjmuje swoich pacjentów w prywatnych klinikach, co pozwala uniknąć długich terminów oczekiwania na umówioną wizytę. Dlatego też decydując się na pierwszą wizytę, dobrym pomysłem będzie sprawdzenie na stronie danej placówki, czy zapisy odbywają się drogą telefoniczną, czy za pośrednictwem internetu.