Chcesz się przebranżowić? Ludzie chcą zmienić karierę z wielu różnych powodów. Na przykład Twoje cele lub wartości zawodowe mogły ulec zmianie. A może chcesz więcej zarabiać lub interesują Cię elastyczne godziny pracy? Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się nad swoją obecną sytuacją. Wybierz najbardziej satysfakcjonującą ścieżkę kariery. 

Pretekst do ucieczki

Niezależnie od tego, czy chcesz desperacko odejść z pracy, czy po prostu masz ochotę spróbować czegoś nowego, czasami przebranżowienie może być dokładnie tym, czego potrzebujesz. 

Nie lubisz swojego szefa, współpracowników lub firmy? Chcesz rzucić pracę? Zanim jednak zaczniesz szukać najkrótszej możliwej drogi ucieczki, zawsze spróbuj poprawić swoją obecną sytuację. Postaraj się poprawić relacje, doskonal swoje umiejętności lub skoncentruj się na rozwoju zawodowym. Wypróbowałeś wszystkie powyższe wskazówki, a i tak marzysz o tym, by zmienić zawód? Zobacz, na co warto zwrócić uwagę.

Jak się przebranżowić?

Zastanów się nad swoimi finansami

Czasami zmiana pracy może oznaczać niższe wynagrodzenie, zwłaszcza jeśli pracujesz w danym zawodzie od dłuższego czasu. Dlatego zastanów się, czy masz poduszkę finansową. Wtedy przebranżowienie nie będzie tak stresujące. Dokonaj koniecznych zmian z wyprzedzeniem. Możesz zgromadzić oszczędności lub poszukać sposobów na uzupełnienie swoich dochodów. Wtedy nie będziesz działał pod presją.

Oceń obiektywnie swoje umiejętności

Gdy już zdecydujesz, że zmiana ścieżki kariery jest najlepszym rozwiązaniem, zastanów się, co możesz zaoferować nowemu pracodawcy. Przygotuj listę umiejętności. Pomyśl również o tym, jakie masz doświadczenie. Sprawdź potencjalne zawody, w których możesz wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności. 

Zastanów się, czego naprawdę chcesz

Znalezienie wymarzonej pracy oznacza coś więcej niż zwykłe wykorzystanie swoich umiejętności. Zastanów się, co lubisz robić. Pomyśl, w jakim zawodzie czułbyś się najlepiej. Na przykład możesz znaleźć pracę, która na pozór wydaje się dla Ciebie idealna. Zwróć jednak uwagę na listę obowiązków. Nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili.

Działaj, zamiast ciągle analizować. To jednak wcale nie oznacza, że musisz zrezygnować z pracy i rzucać się na głęboką wodę. Spokojnie przetestuj swoje pomysły. Zobacz, co najbardziej Ci odpowiada. Możesz wziąć udział w kursie, szkoleniu lub warsztatach albo poszukać mentora. Staraj się poszerzać wiedzę i umiejętności z wybranej dziedziny.

Jak się przebranżowić?

Kariera w branży CNC

Operator obrabiarki CNC programuje, konfiguruje i obsługuje maszyny sterowane numerycznie. Jest odpowiedzialny za utrzymanie standardów jakości i bezpieczeństwa. Zajmuje się też ewidencją. Program szkolenia CNC obejmuje zajęcia matematyczne, projektowanie 3D i czytanie planów. 

Operatorzy to wysoko wykwalifikowani specjaliści. Przygotowują i obsługują CNC do wykonywania zadań takich jak wiercenie, szlifowanie, frezowanie itp. Analizuje specyfikacje danego zadania i pożądanego rezultatu  poprzez czytanie planów i rysunków technicznych. Tłumaczy instrukcje na polecenia komputera, aby maszyny mogły działać prawidłowo.