Każdy pojazd służy przede wszystkim do jazdy, jednak nie da się ukryć, że podróż jest dużo przyjemniejsza, jeśli mamy możliwość na przykład posłuchać w trakcie jej trwania muzyki. Nie można absolutnie zakładać słuchawek, ponieważ nie będziemy przez nie słyszeć co dzieje się na drodze. Dlatego trzeba zainwestować w dobre nagłośnienie. Z jednej strony takie, które pozwala cieszyć się doskonałym dźwiękiem w tych specyficznych warunkach, ale z drugiej takie, które nie ma wpływu na zmniejszenie bezpieczeństwa na drodze. Jak wybrać odpowiednie głośniki do samochodu? Oto krótki poradnik dla kupujących!

Dopasowane do auta

Warto wiedzieć, że producenci pojazdów z góry przewidują, że kierowcy będą chcieli zamontować w nich głośniki. Co za tym idzie, tworzą specjalne miejsca do montażu. Dlatego też nie można zamontować później nagłośnienia tam, gdzie akurat kierowca ma ochotę - nie jest specjalistą w tej dziedzinie, więc lepiej żeby zaufał profesjonalistom, którzy projektowali i budowali pojazd. W instrukcji obsługi samochodu na pewno znajdziemy informacje dotyczące właściwego montażu. Warto się im dokładniej przyjrzeć - i zamontować wszystko tam, gdzie należy. Co jednak, jeśli instrukcja obsługi została dokładnie przejrzana, nawet przeczytana, a żadnych danych w niej nie ma? To rzadkie przypadki, ale może się zdarzyć i tak. Wówczas należy skorzystać z profesjonalnych katalogów, przeznaczonych właśnie dla klientów, którzy chcą zamontować nagłośnienie w swoim wozie. To katalogi producentów sprzętu car-audio - które są powszechnie dostępne. 

Głośniki do auta - jak wybrać odpowiednie?

Wiele zależy od ceny

Niestety, jak to zwykle bywa z elektroniką, im lepszy sprzęt chcemy kupić, tym będziemy musieli za niego więcej zapłacić. Dlatego właśnie należy wcześniej zastanowić się na co dokładnie nas stać, żeby później nie być rozczarowanym, że to, co wybraliśmy jest niestety poza naszym zasięgiem. Istnieją świetne głośniki w naprawdę różnych przedziałach cenowych - zawsze decydujmy się na najlepszy z możliwej półki cenowej. Już sama wymiana istniejącego, fabrycznego nagłośnienia na to specjalistyczne przyniesie dobre efekty, chociaż na wysoką jakość dźwięku możemy liczyć dopiero w przypadku dość znacznej inwestycji. 

Jeśli chodzi o to, co jest w ogóle do wyboru, głośniki samochodowe dzielą się na jedno, dwu, trójdrożne oraz czterodrożne. Inny podział dzieli je na kopułkowe, stożkowe, wstęgowe oraz piezoelektryczne. Występuje też podział ze względu na wielkości i przetwarzane pasmo. W takim przypadku dzielimy głośniki na:  subwoofery, woofery, midrange, oraz tweetery. Pamiętajmy jednak, że przy droższym sprzęcie, będziemy musieli raczej wprowadzić więcej zmian w aucie - na przykład wymienić przewody. Generuje to wyższe koszty, ale inaczej inwestycja nie ma sensu.