Konkursy kuszą każdego, jednych ze względu na atrakcyjne nagrody dla zwycięzcy, innych zachęca możliwość pokazania swoich umiejętności. Tak naprawdę obie motywacje są w porządku, warto jeszcze wspomnieć o adrenalinie podczas oczekiwania na wyniki oraz nadziei na zajęcie miejsca na podium, czy choćby wyróżnienia. Bardzo często pojawia się nawet dynamiczne bicie serca i uczucie przyjemnego oczekiwania – wszystko to ma pozytywny wydźwięk. I właśnie dlatego konkursy cieszą się zazwyczaj dużym zainteresowaniem.

Konkursy w świecie kina - prestiż i popularność

Konkursy w świecie kina

Chyba każdemu zdarzyło się choć raz w życiu oglądać ceremonie wręczania Oscarów, Fryderyków, czy innych tego rodzaju gal. Do tych prestiżowych nagród nominuje się znanych aktorów, piosenkarzy, scenarzystów, reżyserów i wiele innych ludzi ze świata filmu. Jednak konkursy w świecie kina odbywają się także w Polsce. Niektóre są cykliczne, powtarzają się co roku, inne natomiast są całkowicie nowe, jednorazowe. Niezależnie od ich częstotliwości, warto brać w nich udział i pozwolić poznać się szerszej publiczności. Niektóre konkursy w świecie kina dedykowane są amatorom, osobom, które dopiero rozpoczynają tę przygodę. W innych natomiast biorą udział ludzie działający w branży znacznie dłużej, w obu przypadkach uczestnictwo może przynieść większą rozpoznawalność i szansę od organizatorów. Oczywiście nagrody również mają znaczenie, duże zainteresowanie w Polsce wzbudzają konkursy w świecie filmu, między innymi coroczne Festiwale Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na gali rozstrzygającej komu przyznane zostają nagrody gromadzą się znani aktorzy, celebryci. Jury jest odpowiedzialne za przyznanie trzech nagród pieniężnych – od 1.500 złotych za trzecie miejsce po 5.000 złotych za zajęcie pierwszego miejsca.

Konkursy i zalety uczestnictwa w nich

Konkursy w świecie kina mają to do siebie, że często poza nagrodami pieniężnymi można otrzymać szansę spróbowania swoich sił na planie filmowym. Dla wielu początkujących aktorów to jedna z najważniejszych szans, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby jak najlepiej ją wykorzystać. W naszym kraju odbywa się wiele innych konkursów, wszystkie cieszą się dużą popularnością, bo stanowią szansę rozwoju, trzeba jednak w siebie uwierzyć. Z czysto psychologicznego punktu widzenia, trzeba w pierwszej kolejności uwierzyć we własne możliwości, aby inni zrobili to samo. Do każdego konkursu trzeba podejść z dystansem i myślą z tyłu głowy, że to nie ostatnia szansa, ale jedna z wielu. Zawsze warto mieć kogoś bliskiego, kto od początku do końca dopinguje, pomaga nabrać wiatru w żagle. W życiu kulturalnym nie ma gotowych schematów, ta branża rządzi się swoimi prawami i wszystko może się wydarzyć. W konkursach w świecie kina zasady są różne, niekiedy wskazuje się osoby nominowane – tak jak jest to w przypadku rodzimych Telekamer. Innym razem natomiast bierze się pod uwagę wszystkie gwiazdy kina. Najważniejszą nagrodą zawsze jest prestiż, uczestnictwo w konkursie zawsze stanowi wyróżnienie i trzeba to doceniać, dziękując osobom, dzięki którym stało się to możliwe.