Przygotowanie biznesplanu to pierwszy krok na drodze każdej firmy. Bez odpowiedniego planu nie sposób odnieść sukces. Przyczyn, dla których stworzenie dobrego biznesplanu jest bardzo ważne, można wymieniać wiele. Poniżej omawiamy dwie najważniejsze oraz wskazujemy na podstawowe kwestie, o których należy pamiętać, tworząc ten istotny dokument.

Dlaczego trzeba stworzyć biznesplan?

Przede wszystkim biznesplan jest niezbędny, aby wiedzieć, w którą stronę zmierzać. Jego brak to idealna recepta na chaos. Bez biznesplanu szybko się zgubisz, nie wiedząc, jakie decyzje podejmować. Co więcej, może się okazać, że Twoje oczekiwania względem działalności były zbyt optymistyczne. Jeśli spiszesz je wszystkie w biznesplanie oraz wykonasz niezbędne analizy, z pewnością zyskasz rzeczywisty obraz tego, czego powinieneś się spodziewać.

 

Warto również mieć na uwadze że biznesplan jest głównym dokumentem przedstawianym potencjalnym inwestorom. Oznacza to, że bez biznesplanu pozyskanie  inwestorów jest po prostu niemożliwe. Co więcej, biznesplan musi być dobry i przekonywać, że dany biznes ma sens. Potencjalny inwestor z pewnością szczegółowo przeanalizuje biznesplan, zanim zainwestuje swoje pieniądze. 

O czym pamiętać, tworząc biznesplan?

Wytycznych dotyczących tego, jak tworzyć biznesplan, jest wiele. Teraz skupimy się tylko na tych najważniejszych kwestiach. Przede wszystkim pamiętaj, że biznesplan powinien być wiarygodny i konkretny. Wszystko, co zamieścisz w biznesplanie, powinno mieć oparcie w danych. Nie rozpisuj się przesadnie, to zupełnie niepotrzebne. Potencjalny inwestor chce poznać konkrety. Często o wiele lepsze są krótkie biznesplany, zawierające tak naprawdę jedynie kilkanaście zdań. Istotne jest nie to, jak długi jest dokument, ale jaką zawiera treść. Częstym błędem jest również nadmierne skupianie się jedynie na swoich działaniach. Biznes plan powinien uwzględniać całość przedsiębiorstwa, również wszystkich jego pracowników. Natomiast zdecydowanie najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę relacje z klientami.

 

Jak stworzyć biznesplan?