Garbary, jedna z najstarszych i najbardziej charakterystycznych dzielnic Poznania, skrywająca w sobie wiele tajemnic i miejsc, które warto odkryć. Garbary 102 – to miejsce wbudowane w tereny pełne historii, zieleni i niepowtarzalnego klimatu. Rozsiądź się wygodnie i pozwól, że oprowadzimy Cię po tym wyjątkowym kawałku miasta.
Lokalizacja z historią w tle
Ulica Garbary w południowej części istniała już na początku XV wieku. Znajdowała się co prawda poza murami miasta obok Warty i była zamieszkana przez wielu garbarzy z powodu bliskości wody. Nazwa Garbary wywodzi się od pracujących garbarzy, którzy potrzebowali wody do moczenia skór, z którymi pracowali.
Z czasem ulica rozwinęła się na północ i była znana jako "Garbary". Pod koniec XVII wieku zaczęto używać także nazwy "Wielkie Garbary", aby odróżnić ją od "Małych Garbar". W XIX wieku Niemcy nazywali ją początkowo "Gerberstrasse", a później częściej używaną nazwą była "Grosse Gerberstrasse". Oficjalnie polska wersja nazwy została zatwierdzona 16 czerwca 1919 roku.
W XIX wieku ulica Garbary zyskała charakter reprezentacyjny dzięki wzniesieniu wielopiętrowych kamienic w stylach historycznym i secesyjnym. Powstawały tu także liczne małe zakłady przemysłowe, często ulokowane w podwórzach.
Stary Rynek
Stary Rynek znajduje się aż 10 minut pieszo od Kapitanatu Garbary. Obecnie stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. Na jego płycie odbywają się coroczne wydarzenia, takie jak Jarmark Świętojański, Betlejem Poznańskie, Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej oraz Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku.
Stary Rynek jest głównym placem w Poznaniu, który został wytyczony w połowie XIII wieku jako centralny punkt miasta lokacyjnego. Jest to trzeci co do wielkości rynek w Polsce, zaraz po rynkach w Krakowie i Wrocławiu, oraz jeden z większych w Europie. Na poznańskim Rynku można podziwiać zabytki z niemal wszystkich epok, a działające tu restauracje, kawiarnie i puby, wraz z cyklicznie organizowanymi wydarzeniami, nadają mu niepowtarzalny charakter.
Park Cytadela
Znajdujący się tylko 7 minut pieszo od Kapitanatu Garbary Park Cytadela to miejsce usytuowane na wzgórzu na północ od centrum miasta, na którym do 1945 roku znajdował się fort Winiary.
Jest to pozostałość XIX-wiecznej twierdzy, która była największym fortem artyleryjskim w ówczesnej Europie. W czasie II wojny światowej fortyfikacje zostały znacznie zniszczone, co doprowadziło do ich późniejszego rozbiórki. Po wojnie na tym terenie utworzono rozległy park, który stał się jednym z ulubionych miejsc wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Poznania. W pozostałościach twierdzy znajdują się Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii „Poznań”.
Stary Port Nad Wartą
Stary Port, usytuowany w samym sercu Poznania, to najlepsze miejsce do zacumowania łodzi w mieście. Znajduje się w odciętym zakolu Warty, w miejscu dawnego portu towarowego, co tłumaczy jego nazwę. Dla wodniaków dostępne są pływające pomosty, toalety, prysznice, pralnia oraz możliwość korzystania z wody i prądu na kei. Znajduje się tylko 5 minut pieszo od Kapitanatu Garbaty.
Podsumowując, mieszczący się w sercu Poznania Kapitanat Garbary, to inwestycja, która łączy w sobie współczesną funkcjonalność z bogatą historią miasta. Dawny budynek portowy, będący świadkiem wielu ważnych wydarzeń w przeszłości, jest obecnie poddawany starannej renowacji przez dewelopera. Proces ten prowadzony jest z ogromnym szacunkiem do historycznej wartości obiektu i w ścisłej współpracy z miejskim konserwatorem zabytków. Kapitanat Garbary to symbol harmonijnego połączenia tradycji z nowoczesnością.