Lato obfituje w koncerty, imprezy i festiwale w Krakowie, które przyciągają uczestników z całej Polski i nie tylko. Dopiero co znalazły wydźwięk ostatnie nuty utworów Chopina, Wieniawskiego i Kilara na Festiwalu Muzyki Polskiej i zakończył się widowiskowy Festiwal Tańców Dworskich, a już wkrótce zacznie się Sacrum Profanum z zestawem imprez towarzyszących.

Festiwal Tańców Dworskich na Rynku Głównym w Krakowie

Plenerowe imprezy muzyczne to jedna z największych letnich atrakcji w naszym klimacie. Zwolennicy różnych gatunków muzyki przemierzają kraj wzdłuż i wszerz, odwiedzając koncertowe lokalizacje. Pierwsze festiwale ruszają już w kwietniu, choć pogoda nie zawsze sprzyja organizatorom. W Krakowie w sprawach kultury zawsze sporo się dzieje! Lipiec – jak co roku już od ponad 20 lat – jest zdecydowanie wyjątkowym miesiącem dla fanów dużych, widowiskowych wydarzeń. Do takich bez wątpienia można zaliczyć Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, który odbywał się na Rynku Głównym w ubiegłym miesiącu. Jakie festiwale w Krakowie jeszcze przed wielbicielami wydarzeń kulturalnych? Wszyscy czekają na Sacrum Profanum, które w tym roku zacznie się już 2 września i zapowiada się fantastycznie!

Wrześniowe Sacrum Profanum i inne letnie festiwale w Krakowie 

Festiwalowa końcówka lipca

Ostatni weekend lipca to prawdziwy maraton dla publiczności odwiedzającej tłumnie festiwale. W Krakowie w piątek 29 i sobotę 30 lipca odbywało się największe Męskie Granie w historii! Po burzowej ewakuacji publiczności z terenu festiwalu Open’er na lotnisku w Babich Dołach, która miała miejsce 1 lipca, organizatorzy koncertów w Muzeum Lotnictwa w Krakowie, zabezpieczyli się na każdą ewentualność.

Przez cały lipiec trwał Summer Jazz Festival Kraków – potężna impreza kierowana przez pomysłodawcę i dyrektora artystycznego Witolda Wnuka. W sumie odbyło się 130 koncertów, a ostatni z nich jeszcze przed fanami jazzu! 31 sierpnia w Auditorium Maximum UJ zagra bowiem Nigel Kennedy – artysta tyleż charyzmatyczny, co nieprzewidywalny. Nie możemy się doczekać, tym bardziej że pod Wawelem kwitnie działalność klubowa, artystyczna oraz warsztatowa i nowych fanów jazzu wciąż przybywa.

Program festiwalu Sacrum Profanum 2-11 września 2022

Niezwykle zaangażowany i przepełniony śmiałymi eksperymentami – tak zapowiadają organizatorzy tegoroczną edycję festiwalu muzyki współczesnej Sacrum Profanum. Razem z artystami z Polski i zagranicy jest okazja wziąć udział w wydarzeniach tak niecodziennych, jak eko-opera czy koncert na dwanaście gitar elektrycznych.

Co w programie? W piątek 2 września pierwsze wydarzenie: Polskie kompozytorki XX wieku, a przez kolejnych 10 dni nie mniej ciekawe spotkania w ramach jednego z najbardziej intrygujących wydarzeń kulturalnych w Polsce. Wszystkie festiwale w Krakowie, które odbywają się na taką skalę, mają stałych bywalców – są gotowi rzucić wszystko, by przez kilka dób żyć tylko muzyką. Na Sacrum Profanum i inne wydarzenia odbywające się przez cały rok w Krakowie zapraszają organizatorzy! Wiele informacji na ich temat można znaleźć w internecie, na stronach Karnet Kraków.