Jeżeli poszukując nowego hobby, rozważasz rozpoczęcie wędkowania, weź pod uwagę wszystkie jego zalety i wady. Z pewnością odpoczynek nad pobliskim stawem, czy jeziorem to doskonały sposób na odstresowanie po ciężkim dniu. Jednocześnie możesz też liczyć na sporadyczne dawki dużych emocji, gdy złapiesz coś na haczyk. Wędkarstwo to również zabawa, która łączy ludzi – nad wodą spotkasz wielu innych zapaleńców. Pamiętaj jednak, że wędkowanie jest dosyć kosztowne, wymaga cierpliwości, a także przygotowania. Jeżeli mimo to wiesz, że jest to hobby dla Ciebie, dowiedz się, jak zacząć tę przygodę.
Zacznijmy od początku
Zanim wybierzesz się na swoje pierwsze łowy, powinieneś się odpowiednio przygotować. Nie od razu musisz być specjalistą, jednak warto poznać pewne podstawy, aby już pierwsze wędkowanie było udane. Zatem zapoznaj się z głównymi metodami wędkarskimi, do których należą: metoda gruntowa, spławikowa, muchowa oraz spinning. Wybierz tę, która wydaje Ci się najlepsza dla Ciebie. Jeżeli nabędziesz już tę wiedzę, przejdź do kompletowania sprzętu. Będziesz potrzebował wędziska, żyłki, podbieraka oraz oczywiście przynęty. Dobrze również, abyś nawiązał kontakt z bardziej doświadczonymi rybakami. W tym celu możesz np. założyć konto na którymś forum wędkarskim, gdzie z pewnością znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
Uprawnienia wędkarskie
Ażeby wędkarstwo w Polsce uprawiać legalnie, niezbędne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Należy zdać egzamin, który zawiera pytania odnośnie takich kwestii, jak np. limity ochronne, postępowanie ze złowionymi rybami, stosowany sprzęt wędkarski itd. Pytania i odpowiedzi bez trudu można znaleźć w internecie. Natomiast, aby podejść do oficjalnego egzaminu, należy się zgłosić do oddziału Koła Polskiego Związku Wędkarskiego. Następnie, z zaświadczeniem zdanego egzaminu należy się zgłosić do Starostwa Powiatowego w celu uzyskania karty rybackiej. Warto pamiętać, że otrzymanie zezwolenia wymaga również uiszczenia opłaty skarbowej. Kiedy posiadasz już potwierdzenie wpłaty oraz kartę rybacką (które powinieneś mieć przy sobie zawsze, gdy wybierasz się nad wodę), możesz rozpocząć wędkowanie. Pamiętaj, że w przypadku niektórych łowisk będziesz musiał uzyskać dodatkową zgodę, aby móc rozpocząć wędkowanie. Dotyczy to wód należących do Polskiego Związku Wędkarskiego lub właścicieli prywatnych.
Sprzęt wędkarski i cena przyjemności
Wędkarstwo generuje pewne koszty, w większości związane z zakupem sprzętu. Co prawda, wędzisko można kupić już za kilkadziesiąt złotych, jednak nie polecamy zakupu sprzętu tak niskiej jakości. Nie od razu musisz wydawać kilka tysięcy złotych, gdyż nie ma to sensu w przypadku początkującego wędkarza, niezdecydowanego, czy wędkarstwo stanie się jego hobby na lata. Najlepiej wybrać coś ze średniej półki cenowej. Warto również rozważyć zakup używanego sprzętu.
Pamiętaj, że aby zostać wędkarzem z sukcesami, musisz dobrać nie tylko odpowiednie wędzisko, ale też żyłkę, szpulę, czy kołowrotek. To właśnie te często bagatelizowane elementy mogą decydować o powodzeniu połowu. Warto zatem inwestować w wysokiej jakości, sprawdzony sprzęt. Należy również pamiętać, że cały osprzęt, na czele z wędką, powinien zostać odpowiednio dobrany do metody połowu. Jak już wcześniej wspomniano, jest kilka głównych metod wędkowania, a każda z nich wymaga zastosowania innej wędki. Ponadto, dostosuj rodzaj i parametry sprzętu do swoich umiejętności i doświadczenia. Jeżeli dopiero zaczynasz, wybieraj spośród batów, natomiast kiedy nabierzesz doświadczenia, możesz przerzucić się na tyczkę. Jeżeli chodzi o przynętę, jej wybór powinien być uzależniony od tego, na jakie ryby polujesz. Przed rozpoczęciem połowu zapoznaj się zatem z charakterystyką gatunków zamieszkujących dany zbiornik.
Doświadczeni wędkarze, którzy w całości oddają się swojemu hobby, często inwestują w dodatkowy sprzęt, taki jak stojak na wędkę, podpórki, profesjonalnej torby wędkarskie itd. Początkowo z wielu z tych rzeczy możesz zrezygnować lub też wykonać je samodzielnie, aby nieco zaoszczędzić. Jako początkujący wędkarz skup się raczej na wędce i najważniejszych akcesoriach, które wpływają na skuteczność połowu.