Odciągnij dziecko od komputera

Nowe technologie i ciągłe postępy w nauce są bez wątpienia pożyteczne i słuszne, o ile wszystko jest dozowane z rozsądkiem. Obecnie coraz częściej słyszy się, że największy poziom wykorzystywania nowych technologii i dostępu do Internetu są dzieci. To one spędzają w sieci coraz więcej godzin, co odbywa się kosztem ich zdrowia i nierzadko także kontaktów z rówieśnikami.

Nie jest usprawiedliwieniem fakt, iż dzieci w Internecie także rozmawiają, kontaktują się, czy zawierają nowe znajomości. Im dłużej dziecko przebywa w nienaturalnej pozycji, pochylone przed komputerem, tym większe konsekwencje ma to dla jego organizmu.

Zabawy z dzieckiem - lista pomysłów

W co się bawić?

Najlepsze są sprawdzone pomysły i stare zabawy, które pamiętamy z dzieciństwa. jeśli dziecko zobaczy, że my jako dorośli jesteśmy w pełni zaangażowani w zabawę, z pewnością z zainteresowaniem do nas dołączy. Jeśli jednak nie pamiętasz żadnej z zabaw, poniżej zamieszczamy listę tych, najbardziej lubianych przez wszystkich.

- gry planszowe - dostosowane do wieku dziecka zawsze sprawdzają się w czasie tzw. braku pogody. Nic bardziej nie mobilizuje dziecka do uczestnictwa w grze, jak ciekawa fabuła i proste zasady.

- zabawy plastyczne - druga wersja zajęć na niepogodę. Jeśli twoje dziecko lubi wycinanki, kolorowanki i majsterkowanie to jest do dobry moment, by zrobić coś razem. A jeśli do tej pory nie robiliście tego razem, to może warto spróbować i zrobić np. karmnik dla ptaków?

- ruch na świeżym powietrzu - i tu jest cała masa propozycji. Gra w dysk, w klasy, zawody na skakance, ping pong (jeśli macie dostęp do stołu), odbijanie piłką np. plażową, to nic, jeśli wokół nie ma plaży, twoje dziecko i tak będzie zachwycone!

- wspólne uprawianie sportu - o wiele raźniej jeździ się na wrotkach, rolkach, hulajnodze lub rowerze. Nie potrafisz jeździć na rolkach? To nic, umówcie się, że ty pobiegniesz obok dziecka, a ono w tym czasie niech jeździ. Oboje na tym skorzystacie, to jest pewne.

Jak widać pomysłów na zabawy jest cała masa, wszystko zależy od waszej kreatywności. Jedno jest pewne, warto poświęcić czas na wspólne zabawy, daje to nie tylko korzyść dla kondycji, ale głównie dla relacji z dzieckiem.