Na co dzień zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym korzystamy z rozwiązań, jakie dają nam nowoczesne technologie. Jedną z najważniejszych technologii przyszłości jest sztuczna inteligencja (AI). Jakie więc ma ona zastosowanie już teraz? Do czego w dzisiejszych czasach wykorzystywana jest sztuczna inteligencja?

Zastosowanie sztucznej inteligencji w codziennym życiu i w biznesie.

Sztuczna inteligencja towarzyszy nam każdego dnia. Wiele urządzeń powszechnego użytku posiada zdolność do wykazywania ludzkich umiejętności (działanie skierowane na osiągnięcie danego celu, planowanie, rozwiązywanie problemów, możliwość przyswajania nowej wiedzy). Do przykładowych urządzeń potrafiących dostosować się do osoby, która z nich korzysta zaliczamy np. smartfony. Nowoczesne telefony to urządzenia, które korzystają z systemów uczenia się. Wirtualny asystent to dla wielu osób nieoceniona pomoc. Dzięki możliwości rozpoznawania głosu jest on w stanie wykonać za nas różne czynności i to dodatkowo w bardzo naturalny sposób. Poza tym taki prywatny asystent jest przydatny miedzy innymi przy planowaniu dnia czy odnajdowaniu lokalizacji w miejscu, którego nie znamy. Doskonałym przykładem na zastosowanie sztucznej inteligencji w życiu codziennym i biznesie jest brak spamu w naszych skrzynkach mailowych. Dzieje się tak, ponieważ system uczenia się przy sortowaniu e-maili korzysta ze specjalnych technik, dzięki którym jest w stanie odpowiednio przekierować wiadomość do właściwego folderu.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w życiu codziennym i w biznesie.

Gdzie jeszcze mamy do czynienia ze sztuczną inteligencją?

Ze sztuczną inteligencją mamy do czynienia również podczas dokonywania zakupów w Internecie, a mianowicie chodzi o propozycje produktów do kupienia, które się nam wyświetlają. Jak to działa? System analizuje dane o zakupach innych klientów, którzy wcześniej kupili dany produkt, a nauka maszyn polega tu na tworzeniu prognoz, które produkty mogą przypaść do gustu innym klientom. Wzorców zachowań uczą się również systemy bankowe, a wszystko to w celu ochrony klientów przed oszustami. Jeżeli dana transakcja zostanie uznana przez system AI za nietypową klient niezwłocznie zostanie o tym poinformowany. Także w przypadku telewizji np. przy usłudze takiej jak Netflix spotykamy się z identyfikacją upodobań widzów, której to dokonują systemy uczące się na podstawie analizy i zachowania klientów. Wynikiem takich działań są takie propozycje filmów i seriali, które to mogą okazać się dla danej osoby naprawdę interesujące. Z zastosowaniem sztucznej inteligencji mamy do czynienia również na niezwykle popularnym portalu społecznościowym, czyli na Facebooku. To właśnie tu AI wykorzystywana jest miedzy innymi do tworzenia podpowiedzi w wyszukiwaniach, wpisach, emotikonkach. Dzięki systemom uczącym się pojawiają się nam także sugestie osób, które to mogą okazać się naszymi znajomymi. Jak więc widać sztuczna inteligencja w dzisiejszych czasach wykorzystywana jest naprawdę w wielu urządzeniach codziennego użytku i przydaje się zarówno w życiu prywatnym jak i przy prowadzeniu biznesu.