Smog elektromagnetyczny – jak się przed nim uchronić?
Z roku na rok spędza się coraz więcej czasu w otoczeniu urządzeń, które emitują smog elektromagnetyczny. W biznesie trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez smartfona i laptopa. Edukacja coraz częściej jest związana z używaniem Internetu, a więc komputera lub tabletu. Pole elektromagnetyczne wytwarzają także urządzenia codziennego użytku: lodówka, mikrofalówka, radio i telewizor.
Nowoczesne telefony komórkowe obecnie są mniej szkodliwe, niż modele produkowane dawniej. Dzięki przejściu z rozwiązań analogowych na technologię cyfrową udało się ograniczyć promieniowanie elektromagnetyczne. Eksperci jako korzystne określają także zainstalowanie większej liczby stacji bazowych mniejszej mocy, niż silnie promieniujących nadajników rozmieszczonych nie tak gęsto.
Słaby zasięg szkodzi bardziej
Paradoksalnie słaby zasięg może szkodzić bardziej niż długi czas rozmowy przez telefon. Dlaczego? Największą ingerencję w organizm obserwuje się na początku każdego połączenia oraz wtedy, gdy urządzenie traci zasięg. Telefon pracuje wtedy z maksymalną mocą, by wychwycić sygnał.
Choć nie do końca jest to potwierdzone i wraz z każdą zmianą technologiczną sytuacja z działaniem smogu elektromagnetycznego także ulega modyfikacjom. Naukowcy wciąż prowadzą badania i publikowane są nowe informacje. Wiedza na ten temat wciąż się rozwija. Warto korzystać ze smartfona w sposób racjonalny i stosować kilka praktycznych wskazówek.
Jak ograniczać promieniowanie elektromagnetyczne:
Oto kilka praktycznych rad, jak ograniczyć powstawanie pola elektromagnetycznego:
- Zawsze wybieraj certyfikowane urządzenia z oznaczeniem CE i TCO na obudowie,
- Sprawdź, czy urządzenia emitujące elektro smog znajdują się w odpowiedniej odległości od użytkowników,
- Pamiętaj, by w sypialni było jak najmniej urządzeń elektronicznych,
- Sprzęt nieużywany wyłącz z kontaktu – ryb stand-by i wygaszacz ekranu nie chronią przed promieniowaniem.
- Korzystnie działa częste wietrzenie i dobra wentylacja.