Sushi to wyśmienita japońska potrawa, które wykorzystuje ryby (surowe lub gotowane) i warzywa. Wymienione składniki często łączy się z ryżem doprawionym octem. Z boku zwykle podaje się marynowany imbir, wasabi i sos sojowy. 

Popularne rodzaje sushi

Technicznie rzecz biorąc, sashimi nie jest sushi. Podczas gdy sushi to ryba podawana z ryżem, którą można ozdobić innymi składnikami. Z kolei sushimi to po prostu surowa ryba. Przybiera formę długich, prostokątnych plastrów, znanych jako “hira-zukuri”. Można obok nich położyć wasabi, sos sojowy i imbir.

Dużą popularnością cieszy się też nigiri. Powstaje przez ręczne formowanie kulki ryżu z octem, na którą kładzie się kawałek surowej ryby. Zwykle podaje się go w dwóch kawałkach. Można je spokojnie jeść rękami.

Chirashi to miska ryżu z octem, zwieńczona mieszanką surowej ryby (tradycyjnie wybierana przez szefa kuchni) i różnymi dodatkami. To potrawa łatwa i szybka w przygotowaniu. 

Z kolei maki to krojone sushi w rolce, tradycyjnie wykonane z arkusza nori (wodorostów), owiniętego wokół warstwy ryżu, warzyw i ryb. Następnie zwija się ją w specjalną matę bambusową i tnie na 6-8 kawałków. Istnieje wiele różnych rodzajów maki. Warto zamówić futomaki, hosomaki, temaki i gunkanmaki.

O czym warto pamiętać, zamawiając sushi na lunch biznesowy? 

Jedz sushi we właściwej kolejności!

Sushi należy jeść w określonej kolejności. Podobnie jak nie powinno pić czerwonego wina przed białym, najpierw zacznij od lżejszej, mniej tłustej ryby, przechodząc do grubszych, tłustszych kawałków, takich jak łosoś, czy makrela. Tuńczyk słynie z bogatego smaku, dlatego w zasadzie powinien być ostatni. 

Możesz mieć własne preferencje, jeśli chodzi o kolejność, w jakiej jesz sushi. Być może nawet nie masz określonej kolejności. Gwarantujemy, że trzymanie się tej zasady nada Twojemu posiłkowi zupełnie nowy wymiar.

Imbir i sushi

Pyszny catering sushi możesz śmiało zamówić na lunch biznesowy, konferencję, spotkanie, czy innego rodzaju event. To doskonały pomysł, jeśli chcesz pozytywnie zaskoczyć swoich gości. 

Kiedy podchodzisz do stołu szwedzkiego, widzisz małe, niesamowite, kolorowe kęski ryby i ryżu. Możesz także zauważyć miskę oryginalnego, słodkiego imbiru, prawdopodobnie marynowanego w cukrze i occie. Pamiętaj, by nie traktować jako go jako dodatku do sushi. Ten rodzaj imbiru, znany również jako gari, uważany jest za istotną część całej przygody z potrawą. Pozwala wyczyścić podniebienie, dzięki czemu możesz w pełni cieszyć się wybornym smakiem sushi. Działa jak antidotum na smak owoców morza. Używaj go rozsądnie, by wzbogacić posiłek, a jednocześnie nie obrazić szefa kuchni.

O czym warto pamiętać, zamawiając sushi na lunch biznesowy? 

Co jeszcze warto zamówić?

Miso jest kluczowym składnikiem kuchni japońskiej i stanowi podstawę popularnego dania, zupy misy. Konsystencją przypomina masło orzechowe. Istnieje ponad 100 rodzajów miso, różniących się smakiem i kolorem. Zazwyczaj dzieli się je na jasne (białe) i ciemne (czerwone). Samo w sobie miso jest słone i pikantne. Lżejsze odmiany zawierają więcej słodyczy. Zupę miso możesz pić bezpośrednio z miski. Dzięki temu będzie Ci zdecydowanie łatwiej. Warto też zamówić sałatkę z wodorostów, edamame i tempurę.