Sprężarka to urządzenie, bez którego obecny przemysł i wiele branż stałoby w miejscu. Dzięki ich działaniu jesteśmy w stanie przenosić ogromne ciężary poprzez pneumatykę, wytwarzać energię mechaniczną, a nawet przeprowadzać jakiekolwiek przewozy.
Sposób działania kompresorów nie jest niczym trudnym i wymagającym wyższej wiedzy, jednak w przypadku ich serwisu i naprawy lepiej jest kontaktować się z osobami specjalizującymi się w tej branży. Cały schemat pozyskiwania sprężonego powietrza polega na wymuszonym zmniejszaniu się objętości naczynia, w którym umieszczony jest czynnik lub też po prostu nagłego wzrostu prędkości przepływu tego czynnika. Kluczową rolę odgrywa tutaj ciśnienie, czyli stosunek siły do powierzchni.
Jakie kompresory występują najczęściej?
Sprężarki, z którymi często możemy się spotkać w zwykłym życiu codziennym to te o charakterze tłokowym. Jest to najprostszy i najbardziej tradycyjny rodzaj tego urządzenia, a jego budowa nie jest zbytnio skomplikowana. Całość polega na występowaniu cylindra, do którego zasysany jest czynnik. Tłok pod wpływem silnika naciska na powietrze doprowadzając do jego sprężenia.
Częściej występującymi w przemyśle urządzeniami są sprężarki śrubowe. Ich schemat działania to dwie śruby kręcące się wzdłuż własnej osi oraz równomiernie biegnące w swoim kierunku. W momencie, w którym śruby będą już blisko siebie, sprężone powietrze jest wydalane. Stosowane są w wielu gałęziach przemysłu ze względu na swoją prostotę, brak hałasu oraz możliwość regularnej pracy.
Ostatnim z najpopularniejszych rodzajów sprężarek są te odśrodkowe. Wyróżniają się posiadaniem wirnika, który nie próbuje usilnie zmieniać objętości czynnika, a służy po prostu do jego napędzenia, co również wywołuje wzrost ciśnienia.
Regularny serwis sprężarek
Zdecydowanie ważnym elementem w przypadku tego typu urządzeń jest wykonywanie ich regularnego serwisu. Oznakowania i daty, w których takowy będziemy musieli wykonywać z pewnością widnieją na książeczkach maszyn lub są wyznaczane na bieżąco przez specjalistów. Profesjonalny serwis cechuje się ofertą, w skład której należą naprawa sprężarek, regularne ich przeglądanie, sporządzanie audytu instalacji czy pomiary przepływu.
Co jakiś czas konieczna jest również wymiana elementów regeneracyjnych, takich jak chłodnice czy różnego rodzaju filtry. Wybierając firmę specjalizującą się w serwisie kompresorów trzeba zwrócić uwagę też na terminy, w jakich realizowane będą zlecenia. Zbyt długie czekanie na firmę może skutkować poważną awarią sprzętu, do czego oczywiście nie chcemy dopuścić.
Jakie elementy najczęściej wymieniamy w sprężarkach?
Nie ma co ukrywać, że nawet najlepszy kompresor to wciąż tylko urządzenie. W każdej chwili może się zepsuć lub poszczególne elementy zostaną zużyte. Elementami, które z reguły wymienia się w przypadku pojawiania się usterek są filtry oleju, filtry separatora powietrza, łożyska silnika, części zaworu ssawnego, termostat, przewody, śruby, wirnik, czy chociażby paski klinowe.
Pomimo, że danych części jest sporo, to nie są one zbytnio drogie i śmiało można powiedzieć, że ich wymiana jest prosta i szybka.