Specjalista ds. jakości to zawód ceniony na rodzimym rynku. Wszyscy bowiem pragniemy, żeby jakość pełnionych usług lub jakość produktów była jak najlepsza. Żebyśmy nie musieli zawracać sobie tym głowy - wszędzie tam, gdzie coś jest produkowane, obecny jest specjalista ds. jakości. Pamiętajmy jednak o tym, że specjalista ds. jakości nie ma nic wspólnego z popularnym w ostatnim czasie tzw. "tajemniczym klientem".  Zatem kim on jest? Na czym polega praca tego typu specjalisty?

Kim jest specjalista ds. jakości?

Specjalista ds. jakości, inaczej zwany specjalistą ds. kontroli jakości lub po prostu kontrolerem jakości, to osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje do podjęcia zawodu związanego z kontrolą przebiegu procesu produkcyjnego (w całości lub tylko wybranych jego faz). Wbrew pozorom nie jest to jednak prosta praca, jak zwykło się uważać. Specjalista ds. jakości stale bowiem musi uzupełniać swoją wiedzę. Wymogi jakościowe dotyczące konkretnych towarów szybko ulegają zmianie. Co więcej, wykonywanie tego zawodu wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Ewentualne błędy mogą być bowiem kosztowne.

Charakterystyka stanowiska pracy

Specjalista ds. jakości finalnie jest odpowiedzialny za ulepszenie procesu wytwarzania produktów. Innymi słowy, jego głównym zadaniem jest niedopuszczenie do wytworzenia rzeczy, których jakość pozostawiałaby wiele do życzenia. Kontrola jakości produktów zaczyna się już od kontroli danych materiałów i półproduktów. Następnie dotyczy ona poszczególnych etapów procesu wytwarzania, a także np. sposobu przechowywania towarów.  Specjalista ds. jakości jest obecny wszędzie tam, gdzie coś się produkuje. Mogą to być zarówno hale produkcyjne, laboratoria jak i biura czy instytucje. Mowa bowiem o wszystkich etapach produkcji, również tych polegających na planowaniu czy projektowaniu.

Wszystko pod kontrolą. Specjalista ds. jakości

Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać specjalistą ds. jakości?

W zawodzie tym preferowane są osoby, które ukończyły uczelnie techniczne. Jednakże zajdzie się w nim miejsce także dla humanistów. Ważne, aby kandydaci posiadali wiedzę (a z czasem i zdobyte doświadczenie) związaną z technologicznymi kwestiami dotyczącymi danych procesów, w końcu to ich kontrolą będą się zajmować. Przydatna jest także znajomość przynajmniej jednego języka innego niż język ojczysty.

Czy warto pracować w tym zawodzie?

Patrząc na polski rynek pracy, zawód ten jest całkiem opłacalny. Rzadko bowiem zdarza się, by wykwalifikowani specjaliści ds. jakości zarabiali mniej niż wynosi obecnie średnia krajowa. Oczywiście ostateczna kwota wypłaty jest zależna od zajmowanego stanowiska. Jak w każdym innym zawodzie, także w przypadku specjalisty ds. kontroli jakości możemy spotkać się z hierarchią pracowniczą. Im lepsze stanowisko, tym wyższe zarobki. Dysponując odpowiednią wiedzą i wykształceniem, warto jednak podjąć pracę w tym zawodzie. Warto nadmienić, że odpowiednie umiejętności można nabyć w czasie szkoleń prowadzonych przez wyspecjalizowane jednostki.

Partnerem materiału jest TQMsoft - szkolenia na stanowisko specjalista ds. jakości.