Zgrany i zaangażowany zespół potrafi wyprowadzić firmę na wyżyny. Wytężona praca to ciągły stres i działania pod presją czasu, za które pracownikom należy się nagroda. Wyrazem uznania i jednoczesną motywacją do dalszej pracy będzie organizacja wyjazdu integracyjnego. Co należy uwzględnić planując atrakcje?

Ustalić cele

Aby firmowy wyjazd należał do udanych, należy ściśle określić jego cel. Wiele takich imprez ma na celu poznanie się pracowników, z tego też względu mają one miejsce w chwili, kiedy kadry zespołu zasila nowa grupa osób. W innym przypadku wyjazdy takie organizuje się w celu usprawnienia komunikacji pomiędzy członkami przedsiębiorstwa.

Niezależnie od celu, taki wyjazd należy dokładnie przygotować, w przeciwnym razie skutek może być przeciwny do zamierzonego. Efektem niewłaściwych działań może być osłabienie więzi między pracownikami zespołu, a nawet utrata autorytetu zarządu. Skutki niewłaściwej organizacji oraz złych postępowań mogą być dotkliwe, a nawet nieodwracalne.

Wybór miejsca

Miejsce, które docelowo przeznaczono na wyjazd integracyjny, powinno obfitować w atrakcje. W dzisiejszych czasach odchodzi się od tradycyjnych, utartych schematów na rzecz oryginalnych miejsc pełnych niebanalnych ofert. Pracownicy z pewnością docenią bogaty wachlarz atrakcji, jak i wysoki standard miejsc noclegowych. Warto sprawdzić, czy obsługa obiektu dba o wszelkie szczegóły. Obecnie duże znaczenie ma bezpłatne wi-fi, parking, czy liczne udogodnienia w samym apartamencie, takie jak ręczniki, pościel antyalergiczna czy miniaturowy zestaw kosmetyków.

Zazwyczaj w tego typu obiektach oferowany jest szeroki zakres usług, które pozwolą pracownikom na chwilę całkowicie oderwać się od codziennych obowiązków. Doskonałą propozycją jest relaksujący masaż tajski lub wieczorna zabawa integracyjna przy akompaniamencie wyśmienitej muzyki na żywo.

Czynniki determinujące udany wyjazd

Istnieje bardzo cienka granica, która po przekroczeniu spowoduje, że impreza pracowników zmieni się w wyprawę dezintegracyjną. Ważne jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom imprezy. Przed udziałem w skomplikowanych zabawach warto zadbać o to, by osoby biorące w nich udział zostały dokładnie poinformowane o panujących zasadach (np. przy grze w paintball czy poruszaniu się po obcym mieście bez znajomości języka). Organizując atrakcje dla pracowników, należy wziąć pod uwagę kondycję fizyczną każdego z nich. Nikt nie chce, aby pobyt integrujący stał się źródłem stresu dla któregokolwiek z pracowników.

Wyjazd integracyjny sposobem na większą efektywność

Kolejnym ważnym czynnikiem jest aktywny udział kierownictwa w zabawach. Dzięki temu pracownicy mają okazję zaobserwować i doświadczyć towarzystwa szefów w innych okolicznościach, na neutralnym gruncie. Z pewnością wpłynie to na późniejsze relacje z zarządem.

Istotą udanego wyjazdu integracyjnego jest odpowiednia organizacja. Jeśli pracownicy z przyjemnością, motywacją i zaangażowaniem wracają do swoich obowiązków, można uznać, że wyjazd taki należy do bardzo udanych.

Partnerem materiału jest aparthotel VIVI Residence - apartamenty dla firm w Żorach.