Wirtualne biura, choć nieustannie uważane za nowość, w rzeczywistości są z nami już od dłuższego czasu. To działalności, których główną usługą jest wynajem wirtualnych adresów siedziby, przeznaczonych do użytku przez firmy zewnętrzne.
Ciężko jednoznacznie wskazać cel, dla którego coraz większa część przedsiębiorców decyduje się na taki ruch. Być może ma to związek z aktualnie obserwowanym drastycznym wzrostem cen energii i ogólnego utrzymania wynajmowanych lokali. Poniżej sprawdzimy, jakie działalności najczęściej korzystają z opcji biur wirtualnych oraz w jakim celu to robią.
Wirtualne biura – dla jakich przedsiębiorstw?
Prawdę mówiąc, najczęściej z takiego rozwiązania korzystają osoby będące na samozatrudnieniu. Obecnie jest to jedna z powszechniejszych form pracy, którą spory procent osób specjalizujących się w danej dziedzinie wybiera, zamiast opcji etatowych. Jednoosobowe działalności są tanie w utrzymaniu, a w większości przypadków nie wymagają nawet fizycznego lokalu. To właśnie dlatego zakładają je specjaliści z branży IT, konsultanci, doradcy czy ogólnie freelancerzy. Wykonywanie obowiązków u takich przedsiębiorców może odbywać się w pełni zdalnie i bez fizycznego kontaktu z klientem. Oznacza to, że mogą oni pracować z dowolnego miejsca na ziemi, a i tak wykonają poprawnie swoje obowiązki.
Częstą praktyką dotyczącą wynajmu biur wirtualnych posługują się również spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Takie rozwiązanie może w znaczny sposób przyczynić się do redukcji kosztów prowadzenia biznesu, szczególnie na etapie rozwojowym firmy.
Po co korzysta się z e-biur?
Przedsiębiorcy posługują się metodą wynajmu biur wirtualnych z przeróżnych powodów. Niektórzy chcą uzyskać wirtualny adres firmy wyłącznie dla zachowania swojej prywatności. Skoro wynajem fizycznego lokalu jest w ich przypadku w ogóle nieopłacalny, to oprócz e-biur pozostaje im wpisanie w CEIDG, KRS i ZUS swojego adresu zamieszkania. To z kolei pozbawia przedsiębiorcę prywatności, przez co ten nie jest w stanie odróżnić swojego życia zawodowego od prywatnego.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wynajem wirtualnego adresu może mieć powiązanie również z kosztami utrzymania. Płacąc raz w miesiącu kilkadziesiąt złotych za wirtualną lokalizację firmy, nie musimy ponosić żadnych kosztów wynajmu lokalu, w których skład wchodzą czynsz i media.
Jeszcze inna grupa decyduje się na taki krok wyłącznie z uwagi na odciążenie od przychodzącej korespondencji.
Dodatkowe usługi biur wirtualnych – jakie wyróżniamy?
Oprócz udostępnienia wirtualnego adresu siedziby, e-biura posiadają znacznie szerszy zakres usług. W ich skład można zaliczyć wcześniej wspomniany odbiór korespondencji, która przychodzi na dany adres. Taka usługa jest zawarta w pakiecie podstawowym i zobowiązuje pracowników biur wirtualnych do wydawania posegregowanej ilości dostarczonych listów i paczek właścicielom firm z nimi współpracujących.
Dodatkowo jednak, istnieje możliwość wykupienia pakietów, w których informacja o przyjściu paczki będzie do nas wysyłana SMS-em, a także opcja robienia skanów zawartości listu, za zgodą właściciela.