Czerwone wino od stuleci jest podstawą cywilizacji i nadal odgrywa ważną rolę w życiu milionów osób. Gatunki wina pochodzą z różnych zakątków świata. Występują w różnej cenie. Młodsze wino jest jaśniejsze, a starsze przybiera kolor głębokiego fioletu. Wina, które dojrzewały przez lata, mogą mieć brązowy odcień. Są złożone, bogate i wyjątkowo smaczne. Mają różne cechy w zależności od miejsca ich uprawy. Nawet ta sama odmiana winogron może się różnić profilem smaku, w zależności od tego, gdzie dojrzewały.

Burgundowy Pinot Noir będzie smakował zupełnie inaczej niż Napa Valley z tego samego winogrona. Zależy to od kilku czynników, a mianowicie klimatu, wyposażenia winiarni i sposobu produkcji wina.

Jakie czerwone wino kupić?

Cabernet Sauvignon

Odważne, o wysokiej kwasowości, pikantne, eleganckie i wytrawne. To luksusowe wino dla koneserów. Jest bezpieczną opcją, jeśli kupujesz wino do kolacji. 

Winogrona cabernet sauvignon są często mieszane z merlotem i cabernet frank. Zwykle poddawane są obróbce dębowej. Uprawiane są m.in. w Medoc we Francji, Australii, Kalifornii i Chile. Takie wino idealnie komponuje się z czerwonym mięsem. 

Malbec

Argentyński Malbec doskonale pasuje do dań meksykańskich, kajuńskich i indyjskich. Ma swoje początki we francuskim regionie Bordeaux. Uprawia się go również na wybrzeżu w Dolinie Loary, Argentynie, Chile, Australii i w chłodniejszych regionach Kalifornii.
Cechy charakterystyczne malbeca różnią się znacznie w zależności od miejsca uprawy i sposobu jego produkcji. Pachnie śliwkami, jagodami i przyprawami. 

Pinot noir

To jedno z najszlachetniejszych gatunków czerwonego wina. Jest trudny do uprawy, rzadko mieszany, bez szorstkości. Można go łączyć z grillowanym łososiem, kurczakiem, jagnięciną i potrawami japońskimi. 

Wspaniałe czerwone wino produkowane jest w Burgundii, Austrii, Kalifornii, Oregonie i Nowej Zelandii. Zdecydowanie się różni od Cabernet Sauvignon. Struktura jest delikatna i świeża. Garbniki są bardzo miękkie. Jest to związane z niskim poziomem polifenoli. Aromaty są bardzo owocowe (wiśnia, truskawka, śliwka), często z nutami liśćmi herbaty, wilgotnej ziemi lub suchej skóry.

Nasz sklep z winem Warszawaproponuje wina doskonałej jakości. Butelki pochodzą z różnych zakątków świata. W ofercie znajdziesz zarówno wino od czołowych producentów, jak i mniej znanych, ale interesujących winnic. Proponujemy ogromny wybór alkoholi, w tym whisky, wino i szampan.

Zinfandel

Być może najwszechstronniejsze winogrono na świecie. W tej kategorii mieści się m.in. wino różowe i bogate, intensywne czerwone odmiany. W zależności od rześkości/ciężkości trunku może pasować do makaronu, pizzy, mięsa z grilla. 

Winogrono uprawiane jest przede wszystkim w Kalifornii, a pochodzi z Chorwacji. Ma często pikantny smak z jagodami i pieprzem.

Jakie czerwone wino kupić?

Sangiovese

Doskonale pasuje do dań z kuchni włoskiej i innych kuchni śródziemnomorskich. Dobre wina pochodzą z Toskanii i ostatnio również z Kalifornii. Podstawowy gatunek jest średnio intensywny. Wyczuwalne są tutaj świeże nuty jagodowe i śliwkowe.