W każdym mieście znajdują się pomniki, nie inaczej jest w Krakowie. Mija się je właściwie codziennie, ale nie zawsze wiadomo, co symbolizują, o czym lub o kim przypominają. Osoby zainteresowane tymi kwestiami z pewnością chętnie zapoznają się z poniższą listą pomników w Krakowie oraz ich znaczeniem.

Krakowskie pomniki

Pierwszym pomnikiem, o którym trzeba wspomnieć jest ten upamiętniający bohaterów walk o Monte Cassino. Znajduje się on w Dzielnicy XVI Bieńczyce, a konkretnie na osiedlu Niepodległości. W bliskiej odległości od Ronda Kocmyrzowskiego imienia ks. Józefa Gorzelanego. W ten sposób uczczono poległych żołnierzy dzielnie walczących na froncie o Monte Cassino. Pomnik odsłonięto podczas uroczystości w 2004 roku, kiedy przypadała dokładnie 60. rocznica bitwy. Na terenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej można podziwiać natomiast pomnik Pála Telekiego - osobę pełniącą funkcję dwukrotnego premiera Węgier. Podczas wojny polsko-bolszewickiej i II Wojny Światowej pomagał Polakom. Uczczenie jego pamięci pomnikiem było i jest więc jak najbardziej uzasadnione.

 Pomniki w Krakowie

Historie powstania pomników w Krakowie

Kolejnym pomnikiem znajdującym się w Krakowie jest przedstawiający Jana Pawła II. Został on wzniesiony na dziedzińcu biblioteki Uniwersytetu Papieskiego. Stanowi dar od rządu węgierskiego i stanowi przypomnienie, że papieska uczelnia była domem dla Papieża Polaka. Był on ściśle związany z Krakowem, dlatego jak najbardziej zasługuje na to, aby czcić pamięć o nim w ten właśnie sposób. Jak powszechnie wiadomo Polska uczestniczyła w wielu potyczkach wojennych, przypomina o tym między innymi Pomnik Nieznanego Żołnierza. Znajduje się on na placu Matejki, tuż przed pomnikiem Grunwaldzkim. Podczas organizowanych uroczystości zapalany jest znicz z brązu. Po stronie wschodniej Rynky Głównego znajduje się pomnik Adama Mickiewicza. Przedstawia wybitnego wieszcza, dlatego nie powinien dziwić fakt, że jest to najczęściej fotografowany pomnik w Krakowie. Z całą pewnością warto poznać każdą tego rodzaju pamiątkę i wiedzieć, gdzie się znajduje.