Zarządca nieruchomości to coraz bardziej poszukiwana i potrzebna profesja. Zapotrzebowanie na jego profesjonalne usługi jest duże zwłaszcza w wielkich miastach, gdzie co roku powstają setki nowych obiektów mieszkalnych. Aby prawidłowo spełniały swoją funkcję oraz były w pełni bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu dla swoich posiadaczy, niezbędne jest zaangażowanie sprawdzonego, profesjonalnego zarządcy. Jego znalezienie jest jednak o tyle problematyczne, że zarządcą nieruchomości może zostać obecnie praktycznie każdy.

Kim jest zarządca nieruchomości i jaką pełni funkcję?

Zarządca nieruchomości jest osobą, która bezpośrednio odpowiada za zarządzanie konkretnym obiektem. Jego podstawowym zadaniem jest dbanie zarówno o sam stan techniczny budynku, jak i o komfort przebywania w nim jego bezpośrednich użytkowników – mieszkańców i najemców. Na barkach zarządcy nieruchomości spoczywa szereg bardzo istotnych obowiązków, których musi w najlepszy możliwy sposób dopełniać.

Zaliczają się do nich takie czynności, jak m. in. opieka nad nieruchomością i należącymi do niej terenami, organizacja współpracy z innymi podmiotami świadczącymi swoje usługi na terenie obiektu, dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców, prowadzenie dokumentacji finansowej i technicznej, zwoływanie zebrań wspólnoty mieszkaniowej, reprezentowanie interesów właściciela przez organami państwowymi i wiele innych.

Gdzie szukać najlepszych zarządców nieruchomości w stolicy?

Jak wybrać profesjonalnego zarządcę nieruchomości?

Jak widać, zarządca nieruchomości w Warszawie pełni bardzo istotną funkcję. Zakres jego obowiązków jest na tyle szeroki i zróżnicowany, że nie byłaby im w stanie podołać osoba bez odpowiednich kompetencji. Warto także mieć świadomość, że przed 2014 r. dostęp do profesji zarządcy nieruchomości był bardzo ograniczony – kandydaci do pracy w tym zawodzie musieli zdać egzamin państwowy oraz uzyskać stosowne uprawnienia. Dopiero wtedy mogli zacząć oferować swoje usługi wspólnotom mieszkaniowym. Dziś sytuacja uległa diametralnej zmianie i obecnie nie trzeba zdawać żadnych egzaminów ani posiadać specjalistycznych uprawnień, aby móc reklamować się jako zarządca nieruchomości w Warszawie i oferować swoje usługi zainteresowanym podmiotom.

Zmiany te z perspektywy czasu okazały się bardzo niekorzystne zwłaszcza dla wspólnot mieszkaniowych, które zdecydowały się na zatrudnienie zarządcy nieruchomości z zewnątrz. To na nich przeszła bowiem odpowiedzialność znalezienia i zaangażowania profesjonalnego, sprawdzonego zarządcy, który sprosta zadaniom, jakie czekają na niego na tym stanowisku.

Rozwiązanie tego problemu nie jest jednak tak trudne, jak mogłoby się wydawać. W Warszawie działają bowiem profesjonalne firmy, specjalizujące się w zarządzaniu i administrowaniu nieruchomościami i to właśnie im najbardziej opłaca się powierzyć to wymagające zdanie. Warto to zrobić z jednego prostego powodu – tego typu podmioty bardzo starannie wybierają swoich pracowników. W związku z tym, w ich szeregach pracują wyłącznie najlepsi, wysoko wykwalifikowani zarządcy nieruchomości, którzy dysponują uprawieniami do wykonywania swojego zawodu.

Artykuł powstał we współpracy z Integrum Management – Twój sprawdzony zarządca nieruchomości warszawa.